A The Economist a toplista összeállításakor egy úgynevezett élhetőségi indexet vesz alapul, mely több mint 30 tényező alapján vizsgálja a városokat. Olyanokra kell itt gondolnunk, mint például az egészségügy, a kultúra, a környezet, az oktatás vagy épp az infrastruktúra. A világjárvány miatt azonban ez alkalommal olyan szempontokat is figyelembe vettek, mint az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás vagy a kulturális intézményeket, éttermeket és iskolákat érintő korlátozások.
Mint említettük, a világ legélhetőbb városának a több mint 1,6 millió lakossal rendelkező Aucklandet kiáltották ki, viszont előkelő helyen végzett Oszaka (Japán), Adelaide (Ausztrália), Tokió (Japán) és Wellington (Új-Zéland) is.
Az indoklás szerint Auckland a koronavírus-járvány ellen folytatott eredményes harc miatt került a rangsor elejére, hisz ennek köszönhetően a város életét a világ más részeihez képest kevésbé nehezítették meg a korlátozások. Ezzel szemben az európai városok kifejezetten rosszul teljesítettek. Ausztria fővárosa, mely 2018 és 2020 között a legélhetőbb város volt, most a 12. helyen végzett, a németországi Hamburg pedig 34 pozíciót vesztett, így jelenleg csak a 47-ik a sorban.
A legnagyobb előrelépést Hawaii állam fővárosa, Honolulu mondhatja magáénak, mely 46 helyet javítva felkerült a 14. helyre. A tanulmány készítői szerint ebben hatalmas szerepe volt a pandémia elleni intézkedések és az oltási kampány eredményességének.
Az idei összesítés szerint a legkevésbé élhető város e pillanatban a szíriai Damaszkusz, melyre a jelenleg is zajló polgárháború visszavonhatatlanul rányomta bélyegét.
A tíz legélhetőbb város 2021-ben:
- Auckland, Új-Zéland (96.0)
- Oszaka, Japán (94.2)
- Adelaide, Ausztrália (94.0)
- Wellington, Új-Zéland (93.7)
- Tokió, Japán (93.7)
- Perth, Ausztrália (93.3)
- Zürich, Svájc (92.8)
- Genf, Svájc (92.5)
- Melbourne, Ausztrália (92.5)
- Brisbane, Ausztrália (92.4)